Login

Signup

Posted By

2000 FİDAN 2000 İNSAN PROJESİ (Taslak – 1)

Mayıs 25, 2018 | 1 Comment

“Okumasını bilene en iyi kitap insandır.”

Buradan yola çıkarak aklıma gelen bu proje de amaç en güzel kitap olan insanın hayat kaynağına, büyük bir farkındalık  yaratacak bir proje ile dokunmaktı. Ağaçlar hem insan için gereken oksijenin, hem de yazılmış ve yazılacak kitapların ham maddesi olan kağıdın temel kaynağıdır. Her yaptığım eylemin bir çok amaca hizmet etmesini prensip edinmiş birisi olarak,  hayata geçirmeyi  planladığım bu eylemde de temel  amaç yine bu motto üzerinden ilerlemekti.

Şu dönemde ki adıyla Kompozisyon Evi olan serüvenimizin, eski adıyla Periscope Evi olan döneminde izleyicilerimle birlikte 1542 kitap toplayıp, Çanakkale de depremden hasar görmüş bir okulun öğrencilerine hediye ederek kendi çapımızda mini bir sosyal sorumluluk eylemi gerçekleştirdik. Sosyal sorumluluğu hayata geçirirken bireysel kişilik olarak bir eylemi hayata geçiriyor olmanın zorluklarını da tecrübe ettik.  Bu nedenle aynı durumlarla karşı karşıya kalmamak için  izleyicilerim, çeşitli vakıflar üzerinden bu serüven adına bir çok sosyal sorumluluk dokunuşu yaparak sertifikalar üzerinde beden bulmalarını sağladılar.

“ 2000 Fidan 2000 İnsan” projesini sıradan olmaktan çıkartan en büyük özelliği her 1 kişinin 1 fidan ile bu projeye dahil oluyor olması olacak. Sıradışılık bunun neresin de? derseniz ; her fidan bağışı yapacak kişi ile birebir yüz yüze görüşüp selfiler çekerek bu sorumluluğu uzun soluklu ,nefes kesici, dikkat çekiçi ve sıradışı bir hale getireceğiz. Düşünsenize;  hikaye dahil olmuş eski/yeni , aynı şehirde yada ayrı şehirde, uzak/yakın fark etmeksizin her kişiyle görüşüp 2000 ayrı kişiyle bir orman yaratmak sizce sıra dışı değil mi?

Neden 500 değil, 1000 değil de, 2000 fidan? dediğinizi duyar gibiyim. Daha önceki olumsuz deneyimimizden ötürü bu konuyu bir vakıf üzerinden ilerletmek istedik. Tema vakfıyla ile yaptığımız görüşmelerimizde bir hatıra ormanı oluşturup ona istediğimiz ismi verebilmek için 2000 fidan dikilmesi gerektiği bilgisini aldık. İşte tam olarak bu neden ile 2000 Fidan 2000 insan!

Bu düşünce aklıma geldikten sonra; hem hikaye içerindeki insanların hem de yeni dahil olan kişilerin fikirlerini almak adına hem de nasıl hayata geçirebileceğimiz, olumlu/olumsuz taraflarını masaya yatırmak adına sosyal medya üzerinden peşi sıra birçok yayın açarak bir çok geri bildirim alıp fizibiliteler hazırladık.

Ciddi anlamda efor, güç, çaba, sabır ve azim isteyen hayata geçirilmesi bir o kadar kolay olmayacak, fakat hayata geçirildiği anda da büyük bir başarıya imza atılmış özel bir sosyal sorumluluk projesi olacak. İyi düşünüp doğru karar verilmesi gereken önemli eylem..

Yayınlar sırasında bir çok konunun üzerinden geçtik bunlar aşağıdaki gibidir;

  • Her kişi tek bir fidan ile mi dahil olacak neden ? : Evet her kişi tek bir fidan ile dahil olacak aksi halde 10 kişi ile bu orman oluşturulabilir tabii ki ama bunun hiçbir haber değeri yada sıradaşılığı olmayacaktır.
  • Toplu fidan dokunuşu olabilir mi ? : Evet tek bir şartla olabilir bu serüvene huzur evlerini de dahil edip oradaki kalan ömrü az kalmış insanların, vefatından sonra hayata bıraktıkları bir iz olmasını amaçlayarak onlara birer fidan hediye etmek planlarımız arasında bunun bedelini de onlardan almayacağımız için elinden ve içinden gelenler onlar için ek fidan dokunuşunda bulunabilirler.
  • İzleyiciler ne sıklıkta görüşülecek ? : Yayınlardan iletişime geçilen kişilerle projeye katılmak isteyen kişilerle görüşmek bulundukları şehre göre kişi katılım sayısına göre görüşme takvimleri hazırlanarak mümkün olduğunca az masrafla çok kişiyle iletişime geçebilmek hedeflenmektedir. Ortak şehirler belirlenebilir İstanbul Ankara İzmir Adana vs gibi..
  • İzleyiciler farklı şehirlerde olacak ulaşım ve konaklama nasıl sağlanacak ?: Canlı yayınlarda ve konuyla ilgili kritikler yapılırken çıkan seçenekler ve uygulanabilirlikleri üzerinden tek tek geçildi. Toplu taşıma ile sağlanabilir; fakat ciddi anlamda zaman ve enerji kaybettirip mantıklı düşünüldüğünde sadece uzak mesafe de olan şehirlerde uygulanabilir. Araç kiralama ile yapılacak olsa yakın şehirlerde ulaşım için avantajlı olabilir fakat araç kiralama ve benzin ücreti nedeniyle masraflı olacağından, amaç minimum masrafla maksimum verim almak olduğu için bu da seçenekler arasına alındı. Mevcutta yapılan birikimle araç satın alınıp sadece benzin masrafı yapılması düşünüldü; proje sona erdikten sonra araç alındığı fiyata ya da daha yukarısına satılarak kayıpsız ilerlenebilirdi içlerinden en mantıklı görünen bu seçenekti bunun içinde maddi kaynağımızın belli bir noktaya ulaşması şartı söz konusuydu.
  • Ne kadar sürede hatıra ormanı oluşturulacak? : bu konuda görüşülecek kişi sayısı yeni katılanlarla da doğru orantılı ilerleyeceği için net bir süre vermek mümkün olamıyor fakat 1 yıl gibi bir süre en makulu olarak öngörülebilirdi.
  • Fidan bağışı için toplanan paralar hangi yolla toplanacak ? : Bu konu bu projenin ilerlemesi konusunda en can alıcı noktalardan biri tanesi Tema Vakfı ile yaptığımız görüşmelerde banka hesap numarası açabileceklerini fakat sözleşme gereği bunu sadece 1 ay süreliğine yapabileceklerini belirtiler. 1 ay sonunda tamamı toplanamaz ise kalan miktarın toplu olarak dokunulması gerektiğini söylediler.  Banka üzerinden bu işlemin yapılıyor olmasını istiyor olmamız daki en büyük neden her hangi bir spekülasyon yaratacak durumun oluşmaması katılımcıların proje konusunda aklında her hangi bir soru işaretinin oluşmamasıdır. Tema vakfıyla bu konuda bir çok kez iletişime geçtik hala da konuyla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor olumlu bir cevap alabilmek adına çaba gösteriyoruz. 1 ay değil 1 yıl onayı geldiği ve bu projeyi destekledikleri anda hayata geçirilmesi anlamında en büyük engeli aşarak ilerleme kaydetmiş olacağız.  Bu konuyla ilgili çözüm bulmak adına başka yollarda denedik bankaların bu tarz hesaplar açabildiğini proje gerçekleşene kadar hesaptaki paraya dokunulmadığı ve bloke konulduğu bilgisi üzerine  bankacı tanıdıklarımızla iletişime geçtik fakat böyle bir uygulamanın olmadığını söylediler. Noter üzerinden kişi hesaba bloke koydurur ise bir çözüm olabileceğini önerdiler araştırmalarımız hala devam etmektedir. Bu nokta da bu paylaşımla birlikte Tema vakfını #tema2000fidan2000insan olarak etiketleyebilirsek belki sesimizi duyurup 1 yıl onayını alabiliriz samimiyetimizi, iyi niyetimizi ve istekliliğimizi fark edip etkilenebilirler belli mi olur?

 

Yukarı da belirttiğim gibi bir çok konunun üzerinden geçtik. En iyi ve en doğru şekilde ilerleyebilmek adına hala analizler değerlendirmelerimiz devam ediyor. Çünkü hayata geçtiği anda tamamlanmadan son bulmasını istemediğimiz bir proje olduğu için ince elenip sık dokunuyor olması gerekiyor.

2000 fidan 2000 insan projesini hayata geçirirken aynı zamanda bir kitap yazmayı hedefliyorum. Kitabın içerisinde başından sonuna kadar bu serüvende yaşadığımız bir çok konuyu kaleme almak en güzel anıları kelimelere dökmek istiyorum. Böylece sadece bir hatıra ormanı olarak değil, serüvenin seyir defteri olarak da bir iz bırakmış olacağız her bir fidanın sahibiyle… Bu nokta da herkesin kendi selfie fotoğrafının olduğu kişiye özel bir kitabı olmasını hedefliyorum buradan gelecek kitap gelirleriyle gelecekte kurmayı hedeflediğimiz derneğin temellerinin atılmasını düşündüğümüz arsanın fonuna katkıda bulanacağız. En son olarak da bir ağaç resminin üzerindeki yapraklarda her bir selfinin yer alması da planlarımız arasında bulunuyor bu da serüvenimizin soy ağacı olacaktır.

Kitap projesi ve diğer mini sosyal sorumluluklar Periscope döneminde yaptığımız o serüvenin adı altında yer alan eylemlerimizdi. Artık yeni bir mecrada hikayemize devam ediyoruz ve istiyoruz ki bu yeni projede mevcuttaki hikaye içindeki kişiler dışında, yeni kişilerin dahil olduğu ağırlıkla Twitch Jenarasyonunun emeğinin ve dokunuşlarının olduğu bir sosyal sorumluluk olsun .

Comment (1)

Kompozisyon Evi Giriş Bölümü Zaman Çizelgesi – Kompozisyon Evi Haziran 2, 2018 at 4:00 pm

[…] 2000 İnsan 2000 Fidan projesi gündeme alındı. […]

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: