Login

Signup

“Okumasını bilene en iyi kitap insandır.”

Buradan yola çıkarak aklıma gelen bu proje de amaçlardan biri, en güzel kitap olan insanın hayat kaynağına kocaman bir farkındalık yaratarak dokunmak.

Ağaçlar hem insan için gereken oksijenin, hem de yazılmış ve yazılacak kitapların ham maddesi olan kağıdın temel kaynağıdır. Her yaptığım eylemin bir çok amaca hizmet etmesini prensip edinmiş birisi olarak, hayata geçirmeyi  planladığım bu eylemde de temel amaç yine bu motto üzerinden ilerlemek olmalıydı.

“2000 Selfie 1 Orman” projesini sıradan olmaktan çıkartan en büyük özellik, her 1 kişinin 1 fidan ile bu projeye dahil oluyor olması olacak.

“Sıradışılık bunun neresinde?” derseniz;

Her fidan bağışı yapacak kişi ile birebir yüz yüze görüşüp selfie çekeceğim.

Bu sorumluluğu uzun soluklu ,nefes kesici, dikkat çekici ve sıradışı bir hale getireceğim.

Düşünsene; hikaye dahil olmuş eski/yeni, aynı şehirde yada ayrı şehirde, uzak/yakın fark etmeksizin her kişiyle görüşüp 2000 ayrı kişiyle bir orman yaratmak sence de sıradışı değil mi?

“Neden 500 değil, 1000 değil de, 2000 Selfie.” dediğinizi duyar gibiyim. Daha önceki olumsuz deneyimlerimizden ötürü bu konuyu bir vakıf üzerinden ilerletmek istedim. Tema vakfıyla ile yaptığımız görüşmelerimizde bir hatıra ormanı oluşturup ona istediğimiz ismi verebilmek için 2000 fidan dikilmesi gerektiği bilgisini aldım. İşte tam olarak bu neden ile 2000 Fidan 2000 insan!

Ama 2000 İnsan 2000 Fidan ismi bir çok insanın aklına projenin asıl dikkat çekilmesi gereken noktalarını çağrıştırmıyordu. Bu sebeple projenin adını 2000 Selfie 1 Orman olarak değiştirdim. Yine tam olarak istediğim şeyleri çağrıştırmasa da, eskisinden daha sonuç odaklı çağrışımlar yaptığı aşikar 🙂

Bu düşünce aklıma geldikten sonra; birçok insanın fikrini almak için sosyal medya üzerinden peşi sıra canlı yayın açarak bir hayli geri bildirim alıp fizibiliteler yaptım.

Ciddi anlamda efor, güç, çaba, sabır ve azim isteyen;

Hayata geçirilmesi bir o kadar kolay olmayacak, fakat hayata geçirildiği anda da büyük bir başarıya imza atılmış özel bir sosyal sorumluluk projesi olacak.

Yayınlar sırasında üzerinde durduğumuz bazı başlıklar şunlardı:

Her kişi tek bir fidan ile mi dahil olacak, neden? -Evet her kişi tek bir fidan ile dahil olacak. Aksi halde 10 kişi ile bu orman oluşturulabilir ama bunun hiçbir haber değeri ya da sıradışılığı olmayacaktır.

Toplu fidan dokunuşu olabilir mi? –Evet tek bir şartla olabilir.

Bu serüvene huzur evlerini de dahil edip oradaki insanların hayata bıraktıkları bir iz olmasını amaçlayarak onlara birer fidan hediye etmek planlarımız arasında. Bunun bedelini de onlardan almayacağımız için elinden ve içinden gelenler onlar için ek fidan dokunuşunda bulunabilirler. Bu gibi eylemler projenin büyümesinden sonra ayrıca organize edilmesi gereken eylemler olacağı için şu an kesinliği bulunmuyor.

İnsanlar ile ne sıklıkta görüşülecek? –Sosyal medyadan ya da canlı yayınlarımdan projeye katılmak isteyen kişiler bu formu dolduracak ve dönemsel olarak ilgili şehirde bir grup insan biriktiğinde o şehire gideceğim. Bunun dışında tamamen spontane ve doğaçlama şekillenecek.

Ne kadar sürede hatıra ormanı oluşturulacak? –Bu konuda görüşülecek kişi sayısı yeni katılanlarla da doğru orantılı ilerleyeceği için net bir süre vermek mümkün olamıyor fakat 1 yıl gibi bir süre en makulu olarak duruyor.

Fidan bağışı için toplanan paralar hangi yolla toplanacak? –Bu konu bu projenin ilerlemesi konusundaki en can alıcı noktalardan biri tanesi.Tema Vakfı ile yaptığımız görüşmelerde bu proje için banka hesap numarası açabileceklerini fakat sözleşme gereği bunu sadece bir ay süreliğine yapabileceklerini belirtiler. Bir ay sonunda tamamı toplanamaz ise kalan miktarın tarafımızdan temin edilmesi gerektiğini söylediler.Tema vakfında bu yazıyı yazdığım gün bir fidanın bedeli 10 TL. Yani bir hatıra ormanı için 2000 Fidan 20.000 TL gerekiyor. Bir ay sonrasında eksik kalanın tarafımızdan tamamlanması sorun değil.

Bir ay içerisinde 2000 insan ile yüz yüze görüşmemin gerekiyor olması koca bir sorun!

Tema vakfının hesap numaraları üzerinden bu işlemin yapılmasını istiyor oluşumuzun en büyük nedeni her hangi bir spekülasyon yaratacak durumunun oluşmaması. Katılımcıların proje konusunda aklında her hangi bir soru işaretinin kalmamasıydı.Tema vakfıyla bu konuda bir çok kez iletişime geçtik ve en sonunda Tema vakfının genel merkezinde bir toplantı gerçekleştirdik. Hukuki ve daha bir çok sebepten ötürü bir aydan daha fazla bir süre veremeyeceklerini belirttiler.

2000 insan ile bu kadar kısa sürede yüzyüze görüşemeyeceğim için ve yasal olarak başka sorunlar yaşamamam için her fidan bağışını Twitch üzerinden almaya karar verdim. Twitch’in ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar zaten benimle yüz yüze geldiklerinde öğrenecekler ya da kendileri hemen şimdi internetten araştırma yapabilirler.

Kişiler ile sadece yüz yüze görüştüğümde bu tutar (10 TL) alınacak. Öncesinde ya da sonrasında olması söz konusu değil.

Öncesinde gönderenler, sonrasında o şehire gittiğimde görüşmeye gelemeyebilirler ve Selfie çekilmez ise bir anlamı olmaz. Kişiler ile yüz yüze görüşmeler sonrasında akıllarında gideremedikleri bir soru işareti olur ise ya da gözümün üstünde kaşım var diye projeye katılmak istemeyebilirler. Böylelikle en az baş ağrısı bu senaryoda oluyor gibi duruyor.

Baş ağrısı illaki olacaktır bunu en aza indirgemeyi hedefliyorum. Hem bana güvenmeyen insan neden benimle selfie çekiyor ki?

Gerekli olan tutar toplandıktan sonra tema vakfına bağışlanacak ve hatıra ormanımız oluşacak. Bu ormanın hangi bölge de ne zaman olacağı ise tema vakfına bağışı gerçekleştirdikten sonra Tema vakfı tarafından belirlenecek yerlerden biri olacak. 2000 insanla yüz yüze görüşmem çok uzun olacağı için (Bknz: 1 Yıl) bu süreç içerisinde fidan tutarı değişebilir ya da bağışlanacak vakıf değişebilir. Belirtilen her bilgi bugünün koşulları için belirtilmiştir. (Bu açıklamalar hep baş ağrısı daha az olsun diye.)

Son Söz:

Yukarıda belirtilen ve belirtilmeyen bir çok konunun üzerinden geçtik. En iyi ve en doğru şekilde ilerleyebilmek adına hala küçük beyin fırtınalarımız devam ediyor.

Bknz:

2000 Selfie 1 Orman projesini hayata geçirirken aynı zamanda bir kitap yazmayı hedefliyorum. Kitabın içerisinde başından sonuna kadar bu serüvende yaşadığımız bir çok konuyu kaleme almak, en güzel anıları kelimelere dökmek istiyorum. Böylece sadece bir hatıra ormanı olarak değil, serüvenin seyir defteri olarak da bir iz bırakmış olacağız her bir fidanın sahibiyle. Ama henüz düşünce aşamasında.

En son olarak da 2000 yapraklı bir ağaç resminin üzerindeki yapraklarda her bir selfienin yer alması ne kadar güzel bir kolaj çalışması olur.

Sadece öneri veren değil, ben ne yapabilirim diye düşünebilecek yüzlerce insanla karşılaşmam dileği ile.

Katılmak için bu formu doldurunuz 🙂

Katılım Formu

Ayrıca Link: https://docs.google.com/forms/d/1n8zv1IV43mALEuSnrkHOHkI1NtmddPg0OBbbE5nhpqc

Dipnot: Yüzyüze görüştüğüm herkesten şartımsı bir ricam olacak 🙂

Kendisinin benimle çekeceği bir selfieyi projenin etiketleri ile kendi instagram hesabında paylaşması gerekiyor. Aksi halde nasıl ses getirebileceğimizi düşünebiliriz ki…