Login

Signup

Posted By

İSTEYEN BAŞARIYOR. BKNZ: DİJLE DİZİSİ

Mayıs 6, 2013 | 1 Comment

Ne kadarda aciz insanlarız, başarmak için hak ettiğinden daha az çaba sarf ediyor, olmadığında da “kısmet” deyip geçiştiriyoruz.

Ama bazı insanlar var ki, her şeye ve herkese inat başarıyor.

İşte bu yazımda bunu başarıyor olan Dijle dizisi yer alıyor.

Hızlıca bir düşünelim, bir dizi çekmek için neler gerekir. (Para olunca her şey olur, dolayısı ile parasız bu iş nasıl olur kısmına değineceğim)

  •  Tüm kısıtlı imkanlara rağmen başarabileceğine inanan öyle bir insan olmalı ki bu, tüm insanların enerji kaynağı olmalı. Ekibin motivasyonu düştüğünde hızır gibi yetişen, maddi imkanlar olmasa bile herkesi “başarabiliriz” duygusu ile kışkırtan en az bir kişi lazım.
  • Senaryoyu yazan en az bir insan olmalı.
  • Bir yönetmen olmalı ve bir tanede görüntü yönetmeni.
  • En az bir adet oyuncu olmalı.
  • En az bir adet kamera olmalı
  • En az bir adet görüntüleri montajlayacak kişi olmalı.
  • En az bir adet mekan olmalı.

Bunları sağlamanız durumunda “evet bir dizi çekebilirsiniz” ama izlenmeye değer bir dizi çekmeniz için (istisnalar hariç) bu listeye daha bir çok şey eklemeniz gerekir. Peki paranız yok ise bu nasıl sağlanır.

Çok basit bir cevabı var bunun. “Yapmak istenir ise sağlanır”

Dijle dizisinin Yapımcısı olan Berivan Koca ile tanışmam 25 Nisan 2013 tarihinde oldu. Başarıya aç olan her insana, aç olan ben, Berivan ile 7,5 saatlik kesintisiz bir beyin fırtınası yaptık. Henüz yeni tanışmış olmamıza rağmen birbirimize verebileceğimiz tüm olanakları hemen vermek için o kadar sabırsızdık ki :) Ertesi güne tekrar buluşmak için sözleştik ve yollarımızı ayırdık.

İkinci gün ekibin büyük bir kısmı ile tanıştım, başta Yönetmen\Senarist olan Yaşar Irmak ile.

Yönetmenimiz de Kova burcu olduğundan olsa gerek, kaynaşmamız çok kısa sürdü :)

Biz tanışana kadar tüm alanlarda ki bütün süreçleri yöneten Berivan ve Yaşar’ın  olabildiğince yükünü almalıydım. Çünkü kaliteli bir iş ortaya çıkarmak ve başarmak için çalışan bu insanları yalnız bırakamazdım, aklımızda, beraber başaracağımız o kadar çok güzel fikir varken…

Bilişim\Yazılım sektörü ile yıllardır iç içe olduğumdan dolayı, Dijlenin tüm sosyal  medya hesaplarının yönetimini ve internetteki bütün süreçlerini oluşturmak ve yönetmek için kolları sıvadım.

Bir çok insan “neden bir anda bu kadar çok fedakarlık yapıyor” diye düşünebilir. Yukarıda saydığım maddeler arasından ilk maddeyi hatırlatmakta fayda var.

“Tüm kısıtlı imkanlara rağmen başarabileceğine inanan öyle bir insan olmalı ki bu, tüm insanların enerji kaynağı olmalı. Ekibin motivasyonu düştüğünde hızır gibi yetişen, maddi imkanlar olmasa bile herkesi “başarabiliriz” duygusu ile kışkırtan en az bir kişi lazım.”

Paranız yok ise, insanlara canla başla çalıştığınızı gösterin. Size tüm imkanlarını açacak yeni insanlar kazanırsınız. Beni kazandıkları gibi, sizi kazanacağımız gibi…

İşte bütün mesele bu.

Daha yazacak çok şey var ama bu konu üzerindeki ilk yazımda sizi daha fazla sıkmak istemem.

1. Bölümü henüz izlememiş olanlar hemen tıklasın, geç kalmış sayılmazsınız.

Bir iş ne kadar takdir görür ise, o işi yapanlar bir o kadar motive kazanır ya. Tam olarak bu sebepten ötürü sosyal medya üzerinden ekip ile iç içe olmanızda fayda var :)

Son söz: İlk bölümün yayımlandığı andan bu yana 80 saat geçti ve izleyen kişi sayısı 70.000′i buldu.

Facebook: https://www.facebook.com/DijleDizisi
Twitter: https://www.twitter.com/DijleDizisi
Youtube: http://www.youtube.com/user/DijleDizisi

Comment (1)
Cevapla

Fzr2010 Ocak 23, 2016 at 5:54 am

Başarılı olma azmiyle, aşkıyla dolu olan herkes bir şekilde birbirini buluyor ve birbirlerinden oldukça faydalanabiliyor 😉 . Önemli olan o azmi görebilmek be fayda verebilmek. tabiki de bunun için başarılı olmanız şartttt.

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: