Login

Signup

Posted By

YENİ BİR HAYATTIR ÜNİVERSİTE.

Ağustos 18, 2012 | 1 Comment

Dün gece yarısı açıklama yapıldı. “LYS açıklandı.”

Her zaman ki tablo gözler önündeydi, ösym’nin sayfası yoğun talebe karşı açılmıyor ve bir milyonu aşkın öğrenci abanmaya devam ediyordu. Hayatınız ekranda yazan cümlelera bağlıydı.

Kendi zamanımı anımsadım.

2006 yılı, sabahında öss (bizim zamanımızda öss deniyordu) açıklanacak ve ben gecesinde dakikaları sayıyorum. Kolay değil 4. girişim oluyor bu sınava ve artık bir çok şey rutine bağlıyor. Her öğrenci gibi artık bu sene gitmeli, bitmeli diyorum kendime. Bu şehirde okumamalı düşünceleri aklımda gezinirken diğer yanım “neresi olursa olsun yeter ki olsun” diye sesleniyor bana. Hayatımda ki nadir çelişkiye düştüğüm anlardan biriydi ve bu düşünceler ile boğuşurken saat 10:00 olmuştu.

Sonuçların gösterilmesi için yapmam gereken tek işlem Sorgula butonuna basmaktı.

Duraksadım.
Gözlerimi kapadım.
Derin bir nefes alıp, kalp atışlarımı dinledim.

Gözlerim kapalı Enter tuşuna bastım, durdum. Açmalı mıydım gözlerimi, bırakmalı mıydım nefesimi.

Tamam dedim, nefesimi usulca verip gözlerimi aralamalı ve bakmalıydım o ekrana artık.

Kazanmıştım.

En azından ekranda Fen fakultesi biyoloji bölümü yazıyordu, hem de kendi şehrimde. (Zamanın da biyoloji hocamı dövüp okuldan atılmak ve dönüp dolaşıp bu bölümü kazanmak…)

Sonraları anlayacaktım.

Evet, artık üniversiteliydim. Hayatım farklı olmak zorundaydı, 11 yıllık eğitim hayatımda bana bu öğretilmişti ve ben de tüm öğrenciler gibi bu bekletimin karşılanmasını bekliyordum.

Karşılandığını çok uzun zaman sonra anladım aslında.

Yaşadığınız şehirde üniversite okuyacaksanız indiğiniz durak farklı oluyor.

Aileniz tarafından örnek gösterilen “onun bunun çocukları kazandı, sen kazanamadın” durumundan kurtulduğunu sanıyorsun ki “onun bunun çocuğu tıp kazandı, mühendis oldu sen nereyi kazandın” cümlelerini duymaya başlıyorsunuz. Evet, farklı oluyor.

Üniversiteyi bi kazanın artık bu kadar çalışmanıza gerek yok diyen lise hocalarımız. Vize-Final haftasında kıçımız yırtılırcasına çalışmamız gerekmiş. Yazılılara bu kadar çalışmaz, bi taraflarıız yırtılmazdı. Farkı buymuş demek ki.

Sonraları anlayacaktım…

Anlamış ve kandırılmıştım.

———————————————————–

Olayın duygusal boyutu içimde böyle işlemişti ama yeni kazanan arkadaşlarımız korkmasın, tırsmasın. “Bunu şimdi mi söylüyorsun hödük” demeyin alınırım. :)

Hayatınızın en dolu anılarına sahip olacak bir yolculuğa çıkıyorsunuz aslında, büyümenin eşiğindesiniz ve bu eşik hayatınız boyunca edineceğiniz ilişiklerin temel taşları olacak kadar deneyim/tecrübe katacak benliğinize.

Korkmayın, cesur olun ve yaşamanız gereken ne varsa doyasıya yaşayın.

Unutmayın; Bir daha asla üniversiteli olamayacaksınız.

Comment (1)
Cevapla

Fzr2010 Şubat 1, 2016 at 9:53 pm

Bir soru ya, bir soru Allah’ım inanamıyorum, lanet olsun bir soru.

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: