Login

Signup

Posted By

Özgecan Aslan ve Kadın Cinayetleri

Şubat 12, 2016 | 15 Comments

Özgecan Aslan vahşetinden tam bir yıl geçti. Herkes konuştu, çok konuştu. TT’ler yapıldı, eylemler düzenlendi, eylemlerde konuşuldu. Dikkatler toplandı, konuşmalar yapıldı.

Türkiye’de bu konuyu bilmeyen kalmadı.

Konuşmak neyi değiştirdi?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2015’te işlenen kadın cinayetleri hakkında kapsamlı bir rapor hazırladı.

  • 2015 yılında 303 kadın öldürüldü!
  • Milliyet’in hazırladığı listeye göre, 2016 Ocak ayında 31 kadın katledildi. (Geçtiğimiz ay)

Kaynak: Milliyet

Periscope canlı yayınlarımda sürekli “konuşmak çözüm değil” diye bir çok zaman dile getiriyorum. Buna karşılık bana “o zaman çözüm ne” diyen arkadaşlara şunu söylüyorum.

Prof. Tülin İçli’nin kadına şiddete dair araştırması Türkiye’deki ilk çalışma. UNESCO ve Adalet Bakanlığı’nın desteğiyle yapıldı ve 1995’te yayınlandı.

Kadınların eş ve anne rolleri onları suç işlemekten alıkoyuyor.

Kadınlara “Kızınızın başına gelse onun ne yapmasını istersiniz?” diye sorulduğunda, “Onun da kalmasını, sabretmesini isterim” cevabı alınmış. Batı’daki çalışmalarla İçli’nin çalışmaları arasındaki en büyük fark, Türkiye’deki kadınların sabretmesi.

 Adalet Bakanlığı kayıtlarına göre son 7 yılda, kadın cinayetleri yüzde bin 400 arttı. Tecavüze uğrayan kadınların yarısı 18 yaşın altında.

Bu olaylar ancak kuşaktan kuşağa değişecek bir zaman diliminde yok olur.

Kaynak: HaberTürk

Konuşarak bir şeylerin değişeceğini düşünen arkadaşların, bu gibi konuların sosyolojik çok fazla sebebi olduğunu bilmesi ve bireylerin ilerde böyle vahşet dolu eylemler gerçekleştirmesinin önüne geçilmesi isteniyor ise dönüp dolaşıp en basit noktaya geleceğimizi anlaması lazım.

Eğitim şart! 

Eğitimin yanına farkındalık katıldı mı… (Cümlenin devamını siz kendi farkındalıklarınız ile bitirin.)

Çokta konuşmamak lazım, tribünlere oynamamak lazım. Burada yazıyoruz ama yine de bir şeylerin değişeceğine inanmamak lazım.

Çünkü kadına cinayeti ancak devletler bitirebilir. Biz konuştukça entellektüel masturbasyon yapmaya devam edeceğiz.

Özet: Özgecan Aslan’ın ölümünden bu yana 365 gün bitti, 303 kadının hayatı bitti, bizim konuşmamız ve konuşarak bitirebileceğimize olan inancımız bitmedi!

Not: Bugün Özgecan Aslan 2 gün sonra (14 Şubat) sevgililer gününü konuşacak bu toplum! (Bende dahil…)

Belki de bu konu üzerine gece Periscope yayınım da konuşacak bir şey bırakmamışımdır…

Bu yazı, “Bol Malzemos Olan Ülke” başlıklı yazımda anlatıklarımı hatırlamanız ve  kişilerin bir çok konuda duygusal masturbasyon yaptığının farkında olması için yazılmıştır.

Comments (15)
Cevapla

Özgün Yüce Şubat 12, 2016 at 2:07 pm

Farkindalik atesten bir gomlek…

Cevapla

abidin Şubat 12, 2016 at 2:18 pm

Nerde egitmeye baslayalim bilemedim bide anne karnindayken egitmeyimi denesek

Cevapla

KaçakÇay Şubat 12, 2016 at 5:05 pm

Olaya birde şöyle bir iğnelemeyle yaklaşsak ayıp olur mu acaba ?
Dünyayı tersine çevirip,ataerkilikten sıyrılıp bir nebi ata-DİŞİ-lik (!) toplumuna geçsek ; erkekler tacize uğrar mı ?
Sanırım cevabı çok uzun düşündürmemeli , çünkü hepimizin inancı var ki kadınlar bizden daha merhametli ve daha piç bir yaşam felsefesine sahip.
Çünkü bizler sadece 2 adım daha ileriyi düşünebiliriz ama kadınlar hangi adımı hangi ayağımızla atacağımızı bile daha önceden görebiliyorlar.

Son olarak ;

Dünyayı anneler,şairler ve öğretmenler yönetseydi;kimseler sızlamazdı…

-Charlie Chaplin

Cevapla

Fzr2010 Şubat 12, 2016 at 11:50 pm

Hadi linç edelim şu tecavüzcüleri. Ama toplum bilinci oluşmaması işin gazoz kampanyasına da alkış tutalım. Ağzımız açıkta alkışlayarak özenerek ve hatta özendirerek bir nesli daha bitirelim hem müziğiyle hem içeceğiyle hem de tacavüzüyle ağzımız açık elimiz şeyimizde örnek alalım Nuri ALÇOLAR’ ı ve daha nicelerini. Sonrada farkındalık mesajı verelim bu çok acı. Ve neden devletin bitirebileceğini düşündürmesininde sebebidir.

Cevapla

Ylmz Trnc Şubat 13, 2016 at 2:08 am

Bu tür toplumsal olaylar evet çok konuşulur, tartışılır ve sonra herkes hayatına geri döner. hiçbirşey olmamış gibi güler, eğlenir, içilir, gezilir… Belki hatırlarsınız özgecan’ın cenaze töreninde en ön saflarda gövde gösterisi yapan bir “deliğanlı” sonradan yine mersinde başka bir kadına tecavüz etmeye kalkışmıştı. evet görüyoruz ki mesele aslında tecavüz edenler veya etmeye çalışanlar değil, asıl sorun bu olayların temeli. eğitime işi bağlamışız nedenlerinden birini daha doğrusu eğitimsizliğe. yakın zamanda kendi öz kızını bodrumda 20 yıl hapseden ve bu süre boyunca tecavüz eden pakistanda, hindistanda, iranda, türkiyede veya suriyede değil avusturya da yaşıyordu. öğrencileriyle ilişkiye giren öğretmenler amerikada yaşıyor. 77 kişiyi katleden anders behring breivik norveçte yaşıyor. 16 yaşında bir kızla ilişkiye giren 28 yaşındaki futbolcu ingilterede yaşıyor. bu örnekleri çoğaltabiliriz tabiki. ancak bunlar bizi yanıltmasın gerçekten bu işin temeli eğitimdir. avukat bir arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla türkiyede o kadar çok ensest ilişki varmış ki vakaları anlattığında dudağım uçuklamıştı. çünkü bir gerçek vardı, bu gerçekte kapalı toplumlarda tecavüz, ensenst ilişkiler, insan öldürme daha sık görüldüğüydü. batılı toplumlar bu konuları daha çok aştığı için onlarda gizlli kalması daha imkazsız gibi. tabi bunda gelişmiş demokratik kanunların etkisi de vardır.

Toplumuzda özgecan gibi vakalar konuşulmalı bence, hatta hergün her yerde gözümüzün içine sokulmalı, peki başta herkes hayatına geri döner demişiz konuşmanın ne etkisi olacak? işte düğüm burada kopuyor, konuşulmaması neyi değiştirecek?!! konuşulmaması, bahsedilmemesi o pisliği yapanların ekmeğine yağ sürecek. 100 kişinin özgecan vakasını hiç konuşmamasımı daha iyi yoksa konuşup 100 kişiden 2 kişinin bu tür olayların yaşanmaması için çaba göstermesi mi daha iyi? Karar sizin.

Cevapla

Yasemin Şubat 13, 2016 at 12:45 pm

Kişinin gerçek özgürlüğü duyguları tarafından yönetilmek değil akli farkındalık olarak yön verebilmesidir. Asıl eğitim insani duyguların gün yüzüne çıkarılması olmalı. Toplumun elinde içimizde ukte kalan o kadar çok yaşanmamışlıklarımız varki!…

Cevapla

Noname Şubat 13, 2016 at 3:08 pm

Malesef ki toplumumuzda kadın hep 2. sınıf insan muamelesesi görüyor. Çoğu kadın; erkek baskısı ve şiddeti yüzünden kendi kararlarını bile veremez konumdalar. Ülkemizde kadınlar aileleri tarafından özellikle de baba unsurunca zorla evliliklere maruz kalıyor, eğitim hakkı engelleniyor, istediği gibi yaşayabilme özgürlüklerine duvar örülüyor. Kadının kendi kararlarını alabilmesine engel olabilmek için de kadın ya şiddetle ya da ölümle tehdit ediliyor..Bu öyle sığ bir zihniyettir ki, bu zihniyete sahip kişiler sırf erkek olduğu için kendisini kadından üstün görüyor ve kadının hayatı üzerinde kendi hükmünün geçeceği kanısına varıyor. Kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin birçoğuna gerekçe olarak kıskançlık duyguları ve namus gerekçe gösteriliyor. Namus kadına degil,insana ait bir kavramdir..
dayanılmaz hafifliğiydi bu; var olmanın!
devrildi tren
ezildi yürek…

Cevapla

Mine Eda Şubat 16, 2016 at 12:28 am

Bulustugumuz gun elin elime degdi ya, o gunden beri elimi yikamadim biliyomusun :))

Cevapla

Mücahit Şubat 19, 2016 at 8:41 am

oğlum kısaca sana şunu diyeyim yayınına kadar izledim kendini bu kadar yukarılarda gören ego tatmin etmek için insanları sınıflandıran kendisini zeki sanıp sürekli yaptığı işlerden bahsedip pohpohlanmayı bekleyen ukala kendini beğenmiş zevzek amacı sadece amaçsızca ona buna sallayıp kendini zeki sanmak olan beyinsiz bir karaktersin zira öyle olmasa biraz bu kadar beyinsiz kendini ezdirmeye çalışan insanları bir arada toplayamazdın Tayyip Erdoğan eşittir koyunları eee onun kadar senin de koyun sevmeye hakkın var tabi aklı olmayanları topla hadi bunu da yayınla şimdide milletin zayıf karnı kadın cinayetlerinden mi dem vurmaya başladın akıllı ve zeki sanıyorsun ya kendini şurda web sitesi yapmak forum açmak ve koyun toplamak ile bir tutuyorsun ya zekayı senin zekan 5 yaşındaki çocukta da var o da örgütlenip yandaş toplayabiliyor zira çocuk aklıda olsa ancak senin beyinsiz olduğuna her şekilde iddaya girerim tek düze yayın bazı radyoculardan kopyala yapıştır tavırlar örnek zeki kayahan coşkun ki sen zekinin sıçtığı bok olamazsın son olarak seni dinleyenlere de son sözüm şu akıllı olun lan bu kadar ezik olmayın kendini zeki sanan bir ukala egoist mal adam karşısında, ki o anca kendi yaptıkları ile övünen aslında bir bok olmayan başarısızlık abidesisinden başka bir bok değil biraz araştırın okuyun interneti böyle kıt zekalılar hatta gerizekalılar için kullanmayın hadi gömdüm….

Cevapla

Mine Eda Şubat 19, 2016 at 10:43 pm

Malmısin arkadaşım. Begenmiyosan izleme kıskanma adami. O bizim herşeyimiz. Hayatimizin anlami…

Cevapla

Ylmz Trnc Şubat 19, 2016 at 11:11 pm

Mücahit, ben de Halil Kılıç’ın yayınına katılıyorum. Bu yüzden senin bu yorumlarına cevap verme hakkım doğuyor.

Öncellikle senin bu yazdıkların eleştirinin ötesinde hakarete dönüşmüş. Toplum olarak hep eleştiri ile hakareti karıştırdık. Halil’i, yayınını, tavırlarını sevmiyor olabilirsi ama hakaret etmeye hakkın yok! Öncelikle Halil’in yayınını neden izlediğimi söyleyeyim. Yayına katılan o kadar farklı insanlar var ki; birbirine zıt tabanda insanlar bile bu ortamda konuşacak birşeyler bulabiliyorlar. Bu ortamı sağlayan da yayıncının kendisidir. Eğer bu şekilde bir yayın anlayışda olmasaydı Halil, yayında senin gibi aradığını bulamayan memeciler, masa başı siyasetçileri gibi saçma sapan adamlarla dolar taşardı. Mücahit, ben senin önyargılı olduğunu sanmıyorum, sen direk Halil’in zekasını kıskandığın için veya saçma sapan şeyler yazmışsındır seni adam yerine koymamıştır bu yüzden içerlenmiş, sinirlenmiş ve bunları yazmana neden olmuştur. Senin gibiler maalesef hayatta kimse tarafından adam yerine konulmaz çünkü insanları anlarsan adam yerine konulursun. Sana tavsiyem kıskanma kimseyi, insanları anlamaya çalış, insanları sev, ha bunları yapamıyorsan dahi hakaret etme al başını o ortamdan uzaklaş. Şimdi ben koyun değilim ama sen kendini aslanla bir tutmaya çalışan bir sırtlansın. Periskopta meme açanlarla ilgilen bence daha mutlu olursun…

Mine Eda sende bayağı bir abartmışsın 🙂 Halil hayatımızın anlamı değil ama iyi yayıncı, yönlendirici ve kaliteli sohbet…

saygılar ve sevgiler…

Cevapla

Mine Eda Şubat 19, 2016 at 11:33 pm

Benim bakiş açım böyle ne yapayim. Çok tatli ama degilmiii:) onla yatiyoruz onla kalkiyoruz yalanmi yaniii. Apo bizim herseyimiz 😉

mücahit Şubat 23, 2016 at 1:43 pm

ben meme yayınları takip etmem kaldı ki periscope hiç kullanan biri değilim allaha şükür tipim boyum posumda yerinde 1.92 esmer yeşil gözlü bir adamım kısaca ağzının suyu akan bayan varsa şimdiden mendilini alsın yanına. bu yorumlarıma gelince ismini vermek istemediğim abzürt yayını takip eden bir dostumun talebi üzerine buraya girdim ve baktım ama ona da durumu özetledim 30 yaşında bir adamın başarısızlık öyküleriyle dolu hayatı ve saçma sapan bencil egoistce tavırları kendini ulaşılamaz erişilemez görüşü karşısında şaşkınlığımı gizleyemedim doğrusu zira benimle zeka ve akıl üstüne soru cevap yada kapak yarışına girse bir daha yayın açmaya yüzü olmaz kaldı ki benim zekama ulaşmak için senin ve burada koyunluk yapanların odtü bitirmesi gerek dostum zira ben zekayı bununla kıyaslarım Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) mezunuyum ve mezun olduğum bölüm için çok yüksek zekaya, ama sen bunu da anlamazsın puana ihtiyaç mevcut gelelim yayınıza siz koyun olmayı seçtikten sonra ne desem boş siyasetten örnek verdim anlayana davul zurna misali bu nedenledir ki bende kendime özgü üslubumla eleştirimi istediğim sertlikte ve dozda yaparım buda seni ve zeka seviyenizdekileri hiç ilgilendirmez evet halil denen vatandaş süprüntüsüne kızdım ve yorumlarımı bunun üzerine yaptım çünkü kimse kimseyi ezme sınıflandırma lüksüne sahip değil bu ülke bu yüzden ilerleyemiyor zengin fakir güzel çirkin kavramları gibi zeki salak aptal kavramları ve insanları bu şekilde sınıflandırmak madem çok zekisin muhattap olmazsın o insanlarla sohbet etmezsin cevap vermezsin bu ülkede aptalı da var salağı da akıllısı da var geri zekalısı da orospusu da var fahişesi de ibnesi de var gay de travesti de liste böyle uzar gider hoşlanmamak sevmemek ayrı bir şey insanları sınıflandırmak bölmek parçalamaya çalışmak farklı bu da kimsenin haddi değil dediğim gibi sen nasıl işine gelmiyorsa dinleme dedin ki ben dinlemiyorum zaten işinize gelmiyorsa aptal salak dediğiniz insanlarla muhattap olmaz konuşmaz cevap vermezsiniz.

Mine Eda Şubat 24, 2016 at 2:57 am

Sen aşkımızin tirnagi bile olamazsin. Buraya yazi yazman bile, apoyu kiskanman. O yuzden senin gibiler bizim ortamamizi bozamaz. Apo canimiz herşeyimiz bu tür insanlarla muhattap olma. Seni seviyoruz hayatimizin anlami.

Mücahit Mart 12, 2016 at 12:05 pm

Vermek için sebep aramana gerek yok sen her önüne gelene verirsin o potansiyelin var

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: