Login

Signup

Posted By

TÜRKİYE’DE VİDEO BLOG – VLOG

Nisan 7, 2013 | 0 Comments

2007′den beri aklımda olan “video blog yapmalıyım” düşüncesi hem iş koşulları hem de ülkenin bu olaya olan ilginç bakış açısı yüzünden bir türlü hayat bulamamıştı. Geride bıraktığımız günlerde “artık yapmalıyım” demem ile Fenerbahçe – Lazio maçı aynı güne denk geldiğinden olsa gerek, herkese açık olan ilk videomu totem konusu ile yayımlamış oldum.

Sonrasında acaba Türkiye’de video bloğa bakış açısı tam olarak ne durumdadır diye Google’da aradığımda çok az bir sonuç ile karşılaştım. Bulabildiğim tüm kaynakları hemen tükettim.

Kutsal bilgi kaynaklarımızın başında olan ekşi sözlükte
bile çok fazla bilgi bulunmamakta.

Bilgi çağının hızlı tüketim dönemindeyiz. İnsanlar artık okumayı ve uzun videoları izlemeyi sevmiyor. Bu hale gelmemizi sağlayan en büyük araçlarından biri twitter. Ve twitter kurucuları gelişen dünya pazarını o kadar iyi gözlemlemişler ki Vine adında bir uygulama geliştirdiler. Şu an sadece Iphone uygulaması olarak hizmet veren bu mobil uygulama twitter’ın yazıya 140 karakter sınırlaması getirmesi gibi video’ya da 6 saniyelik bir kısıtlama getirmekte. Yoğun ilgi gören (Yurt dışında) bu uygulama Mikro blog olarak tanımlanan twitter gibi bir tanımlamaya zorluyor bizi, Mikro Vlog.

Yakın zamanda çıkacak olan giyilebilir teknolojiler alanında bir numara olan Google Glass ise bu alanda çığır açacak gibi.

Gözlüğünüz ile konuşabildiğinizi ve sesli komutlar ile “Fotoğraf çek, Video çek” gibi (ingilizce tabi) eylemler başlatabildiğinizi düşünün. Sosyal medya ile büyüyen şu anki jenerasyon, kendi alt kuşağına “Her anı görüntü kaydı alarak ile büyüyor” diyecektir.

Dünya çok değişti. Sosyal medya ile hayatlarımız her alanda internete taşındı. Bundan 5-10 yıl önce adımızı bile paylaşmaz iken artık paylaşmadığımız uzuvumuz kalmadı gibi. Dolayısı ile bugün saçma ve gereksiz bulduğumuz , hunharca eleştirdiğimiz eylemleri yapmamıza çok az kaldı.

Birde bambaşka bir kesim var ki onları aklım almıyor. Kişisel bir videoyu izledikten sonra “eeee banane” diye yorum yapan zihniyetlere sesleniyorum. Video penceresinin çarpı tuşu bozuldu damı kapatamadın ya da kafana silah  dayadılar da zorla mı izledin. Madem ağır bir eleştiri yapmak istiyorsun, o zaman sende video çekimi yaparak yanıt ver, sende kamera karşısına geç, yerse tabi.

Açıkçası, video blog cesaret ve öz güven ister. Ne kadar saçma ve salakça yaptığınız bence hiç önemli değil. Keyif alıyorsanız asla bırakmayın.

Son söz gibi son video deneyelim :)

İçeriği şu an kaldırdım (21.10.2015)

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: