Dota 2 Serüveni – Kompozisyon Evi

Bu yazı 26 Mart 2018 tarihinde Hülya Sümer tarafından “Bir Ruh Hali – 2” başlıklı blog yazımın altına (Dota’yı iki aydır sadece izliyor olmasına rağmen) yorum olarak yazılmıştır.

Bir ruh hali anlatım karmaşası, anlatabilme çabasıdır ..

Kirpilerden bahsetmek istiyorum sizlere biraz. Soğuk bir günde karşılaşan kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar ama dikenleri birbirlerine batar. Ayrıldıklarında ise soğuktan rahatsız olur ve üşürler. İleri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar ve mutlu son. (Anlatabiliyor muyum?)

Bir de bir grup kuşun lane support olma amacı ile çıktığı yolculuktan bahsetmek istiyorum biraz. Jungle’da farm yaparak, creepler ile savaşarak 7 zorlu vadiyi aşarak bilgeliğe ulaşmayı amaçlarlar.. Bir çoğu fail yaparak , escape durumuna düşse de en inançlı olanları Kaf Dağı’na ulaşmayı başarırlar..

Bu vadiler; istek, aşk, cehalet, inançsızlık, yalnızlık, dedikodu ve ben canavarının olduğu vadilerdi.

Saf sevgi, saf inanç gibi saf duyguların hikayenin temelinde olmasını istediğimiz gibi bir de koruma iç güdüsü ile saldırıldığında, tüm düşmanlarına karşı atak olarak sarmalayarak saf hasar veren koruyucu Hero Axe de eşlik eder bu kuşlara. (Terimlere takılmadan anlaşılmayı bekliyorum…)

Uzun bir yolculuk başlamıştı vadiler arasında. Vadileri aştıkça zorluklar da bir o kadar artmaya başlamıştı elbette. Bu sebeple bazı kuşlar da vadilerin çekiciliğine aldanarak amaçtan sapmaya meylediyor, güçlerini kaybediyordu. Bu durumu gören, dünyayı değiştirebilecek olan yegane güzelliğin güç olduğuna ikna etmeye çabalayan Medusa, inancı tazeleyerek kuşların yollarına devam etmeleri gerektiğini söyledi ve kuşlar böylece yollarına devam ettiler.

Bilgelik arayışı yalnızca kuşlar ile sınırlı değildi. Her yeni anda keşfedilmeyi bekleyen çok fazla şey vardı. Bir grup kuşun Jungle’da farm yaparak, creepler ile savaşarak, 7 zorlu vadiyi aşarak bilgeliğe ulaşmayı amaçladığını duyan Anti-Mage yanına bir sırt çantası, bir şişme yataktan başka hiç bir şey almadan onlar ile eşsiz deneyimler yaşamak, gelişmek için yola çıkmıştı. Sıra sadece kendisi gibi anlam arayışı içinde bulunan kuşları bulmaya kalmıştı. (Yoğun karmaşadan saf sadelik çıkarabilenler, anlatmaya çabalıyor oluşum sizi de mutlu ediyor ve anlatabiliyor muyum?)

İnanç ve güçleri sarsılan kuşların imdadına bir de Necrophos yetişir hemen. İnanç-inançsızlık, güç-güçsüzlük arasındaki dünyaya adım atar ve dostlarının güç ve inançlarını yeniden kazanmada onlara destek olur. Vadilerin zorlu şartlarında karşı savunma, saldırı gerçekleştirecek gücü olmasa da elindeki büyü ile kuşların sahip olmaları gereken temel inanç ve gücü tazelemiş olmak onu da güçlendirmiştir…

7 zorlu vadide kimlik parçalanması yaşayan kuşların bu çetin vadilerden geçerken hissettiklerini bilen, bu konuda üstün empati yapabilen, öncesinde buralardan geçmiş, çatışma ânında kimliğini kaybedip tekrar bulan ve parçalanmış kimlikleri arasında tek gerçek kendini bulup, diğerlerinin sadece gölgeleri ve benzerleri olabileceği bilincini yaşamış, hayatta kalma çabası ile dikkatini, zihnini toparlayan, zaferin ya da yenilginin son anlarında madde halini aşıp, ölümsüz formuna geri dönen Spectre de onlara eşlik etmektedir. (Biraz daha anlaşılabilmiş olmayı ümit ediyorum!)

Hatırlamak inancı tazeler ve bunun için de güçlü bir hafıza gereklidir. Sıradan kuşlar ilk bir kaç vadide amaçlarını unutup yok oldular. Hafızası güçlü olanlar ise amaçları doğrultusunda vadileri aşarak her birinde yeni deneyimler kazandılar. Ne gelirse başımıza unutmaktan gelmiyor mu? Kendilerini amaca adayarak en sona ulaşmayı uman kuşlar, unutanları yadırgamamayı, istemenin gerekliliklerini yerine getiremeseler de affedebilmeyi, hatırlamak için dönüp dalmayı ve onlardan ders çıkarmaları gerektiğini öğrendiler. Baş kahramanları ise Invoker’dı. Biad edilesi hafızası, kontrol yeteneği, kuşlara ilham oluyordu. Invoker; kadimdir, diğerlerinden çok öte bir bilgiye sahiptir ve zihni bir şekilde sahip olduğu değere dair bir his için yeterli yere sahiptir. Yaradılışın uzun şafağı boyunca kendine yettiği gibi diğerlerine de yetebilmiştir.

Ve artık kuşlar en çetin ve en zor vadidedirler. Burada onlara yardım edebilecek hiç bir disabler yoktur. Carry’ler, supportlar yeterince mücadele vermiştir. Buyback yapma zamanı geride kalmıştır. Fail yapılmamalıdır. Bu vadiye ulaşıp feed yapmış olmak çok saçma olacaktır. Son vadide kill almak kaçınılmazdır ve kuşlar pushlamak için harekete geçerler. O anda fark ederler ki bu vadiyi aşabilmeleri için mevcut hayatlarını değiştirmeli küllerinden doğmalıdırlar. Her biri güneşe dönüşür. Güneş 6 saniye sonra patladığında ben vadisini yerle bir ederek Phoenix’e ulaşırlar. (Simurg)

Sonucunda ise tazelenmiş olarak küllerinden yeniden doğarlar. Ve yorum GG ile son bulur ..

(Anlatabiliyor muyum sorusundan, anlatabildim mi sorusuna GG diyecek olanlar, siz anlatmadan da anlıyorsunuz zaten. Anlatabildim mi? 🙂 )

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: