Login

Signup

Posted By

UZAKTAN İZLEMEK

Haziran 16, 2013 | 1 Comment

Kimin hangi zaman da, hayatımızın hangi köşesinde yer alacağını asla bilmiyoruz.  Birde bakıyoruz ki, kendini bir köşeye sıkıştırıvermiş. Arada bir “merhaba” deyip tekrar köşesine sinen insanların zaman geçtikçe yerlerinin yetmediğinden dolayı bazen çekip gittiğini bazen ise hayatımızın daha fazla köşesini ele geçirdiğini fark ediyoruz.

Aslında biz burada dururken, dünyanın dört bir yanında ki, hayatımızın köşesinde ya da hiç bağımız olmayan insanların hikayeleri şekilleniyor. Tebessümle, şaşkınlıkla ya da öylesine izliyoruz işte.

Yıl sonu olduğundan dolayı karneler, finaller, LYS, Mezuniyetler ya da okulu uzatanlar.

Hüznün ve huzurun iç içe olduğu bu dönemler herkes için farklı şekilleniyor.

Mezuniyetini kutlayanlar ile tüm hayallerini bir sene daha erteleyenleri izliyorum uzaktan. Tebessüm ediyorum hepsine, hayatın bir basamağını daha çıkmak ya da aynı basamakta saymak. Hepsi kararlarımız sonucunda oldu bu yüzden kimimizi pişmanlıklar, kimimizi gurur sarmaladı.

Her ikisinin de ömrü çok uzun olmadı…

Zamanın alıştırma süreci yüzünden kendimizi bir sonraki basamağın stresi içinde buluveriyorduk.

Gerek yok…

Gerçekten gerek yok!

Her şey bu hayatın ve hayatımızın bir parçası.

Ben, sen, o… Uzaktan izlediklerimiz bile.

Öylesine takıldığımız zamanlarda, öylesine gelip geçen biri gelir kapımıza. Durup izleriz, yanımızda olsa bile çok uzakta hissederiz. Bir de bu insan ile internette karşılaştıysak, bizim için sadece harflerden ibarettir. Harflerin yan yana gelip oluşturduğu kelimelerin, cümlelere dönüşümünden ibaret olan bu insanı, yazılarına göre değerlendiririz. Harfleri ne kadar güzel yan yana getirebiliyor ise o kadar fazla zaman geçiririz. Ya da sadece içindeki çocuğu görür ve hayatımızın bir köşesine alıveririz.

Uzaktan izlediğim insanların içinde ki çocukla ilgilenirim ben.

Çünkü saftır, huzurdur, paylaşımcıdır ve en önemlisi hissettiği güzel duygularını ya da kızdığında hissettiklerini dile getirmekten çekinmez.

Doğaldır ve hiç bir zaman bundan vazgeçmeyecektir. 50 yaşında bile olsa, içindeki çocuğu göstermekten korkmayacağı insanlar olacaktır yanı başında. Bu yüzden seviyorum onları ve teşekkür ediyorum, içlerinde ki çocukları benle tanıştırdıkları için.

İçimde ki çocuk ile arkadaş olan bir çok çocuk var uzaktan izlediğim insanlar arasında.

Birbirlerini özleyen, uzaktan birbirlerinin hayatlarını izleyen ve güzel haberlerin hepsini birbirleri ile paylaşan çocuklar bunlar.

Yanı başında duran yüzlerce insandan farklı olarak uzaktan izledikleri ile paylaşmanın verdiği mesajdı bizi mutlu kılan.

Bugün yaşadığın olay her ne ise, hüzün ya da mutluluk;

Unutma, ikisininde ömrü kısa.
Asla durma ve bir sonraki basamağı hatırla.
Hatırlarken anı yaşamayı unutma!

Bu yazı Esra Çalışkan’a hitaben yazılmıştır.

Comment (1)
Cevapla

bsraaykn Kasım 20, 2016 at 3:20 am

Uzaktan izlemek…

Yazınin başlığı oldu sanırım beni içine çeken yada uzaktan izlemeyi bilfiil yaşamış olmak. Bazen yeri geliyor yaşadığımız, bizzat içinde bulunduğumuz hayatı bile uzaktan izlemiyor muyuz? Sanki herşey yazılmış çizilmiş sizin yerinize bir dublör yaşıyor hayatınızı ve siz uzaktan seyrediyorsunuz. Belki suan sadece tespit kasıyorum ama en azından ben bu dediğim konuya bir örneğim. Bazen gider bi yerde tek başıma oturur saatlerce etrafı insanları seyrederim. Karsisindakilerle nasıl konuştuklarına ,nasıl davrandıklarına , nasıl yaşadıklarını seyrederim. Ne kadar gerçekçi ,ne kadar samimi… ( sakın rontgenci diye düşünmeyin insanları rahatsız etmeden yaparım bunu 😉 ) bi şekil terapi diyebiliriz buna kendi derdini sıkıntını unutup kıyıdan köşeden çaktırmadan başka insanların hayatlarına dalmak ,çözmeye çalışmak,kendince hayatlarına o anlık da olsa dahil olmak.
”Uzaktan izlediğim insanların içinde ki çocukla ilgilenirim ben.” Demişsiniz ve , ”Çünkü saftır, huzurdur, paylaşımcıdır ve en önemlisi hissettiği güzel duygularını ya da kızdığında hissettiklerini dile getirmekten çekinmez.” Diye devam etmissiniz. Belki ben direk insanlarla iletişime geçip bu duyguları hissedemiyorum ama dediğim gibi kendimce anlamlandirip çözümleyip dokunuyorum onlara. Tabi sanırım bunun sadece bana faydası var. Çünkü bende sadece insanların icindeki cocukla ilgileniyorum. Hala herkesin biraz cocuk kalan , masum ,güvenilir ,temiz , kirlenmemiş yanlari olduguna inanip oyle yasamak istiyorum (her defasında darbe yesem de.). Her daim çocuk kalmanız ümidiyle…

Leave a Comment:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: