YENİ İNSANLAR

Çok fazla gezdim, okudum, izledim ve dinledim.

Hiç bir zaman yeni bir insanın yerini tutabilen bir şey bulamadım. Neden mi? Hadi gelin hep beraber çok eskilere gidelim ve hayatıma/hayatımıza giren insanları değerlendirelim.

Eğer şanslıysak kardeşlerimiz ile büyürüz dolayısı ile hayatımızı beraber geçireceğimiz, aynı kuşakta olduğumuz ilk insanları tanırız. İlk defa örnek alabileceğimiz ya da örnek olabileceğimiz bir pozisyonda bulunuruz. Hayatımızın seyrini belirleriz, kişiliğimizin temel taşlarını oturturuz. Çünkü ilk o zamanlar izlemeye ve dinlemeye başlarız.Daha çok öğrenir ve örnek alırız.

Aile içi ziyaretlerinde kuzenlerimizle ya da komşunun çocukları ile tanışırız. Hoş vakit geçirdiysek bir heyecan kaplar içimizi ve ilk arzular içimizde oluşmaya başlar. Her fırsatta beraber olmak isteriz çünkü hayat bizim için eğlencedir ve eğlencenin adı “komşunun çocuğu” olmuştur. Farkında olmadan henüz alışmak kelimesinin anlamını bile bilmeden alışmışızdır ona/onlara. Oyuncaklarımızı paylaşmayı ve paylaşımı öğreniriz. Bunu önemli buluruz ama ilerde anlarız “Zamanı paylaşmanın daha önemli olduğunu”.

Okula başlarız, Ebeveynlerimiz dışında gördüğümüz ilk öğretici insanları dinleriz ve öğrendikçe, yaşadıkça bunları anlatabileceğimiz sınıf arkadaşları ediniriz. Hayatımıza bir grup daha yeni insan girmeye başlamıştır ve seçici olmayı öğrenmeye başlarız. Çünkü zamanımız az yeni insan sayısı çoktur.

O zamanlar en tatlısını, en güzelini veya en yakışıklısını tercih ederiz genelde :) . Çünkü hayat bizim için hala oyundur ve oyun arkadaşlarımızın hoş olmasını isteriz. Uzun süre vakit geçireceğimiz aylarımızı yıllarımızı her gün paylaşacağımız ilk büyük topluluk ile karşı karşıyayızdır. Bunun heyecanını yaşadıysak, yeni insanların lezzetini tadabildi isek dönülmez bir yola girmişiz demektir. Her sene başını dört gözle bekler “Umarım bu sene başka yeni insanlar sınıfımıza gelir” ümidini besleriz. Ümit etmeyi ve aynı sınıf kadrosu ile karşılaşırsak hayal kırıklığını öğreniriz. Üzülürüz biraz, sonra fark ederiz, değişmiştirler/değişmişimdir. Bunun ayrı bir lezzet olduğunu fark eder ve kişilerin önceki halleri ile yeni hallerini kıyaslarız. Kimileri eğlencesini yitirmiş, kimileri yeni eğlenceler edinmiştir.

Hayatımızda ilk defa kriter noktalarımız belirlenmiş ve kıyaslamayı öğrnemişizdir. “Ayşe’den daha eğlenceli”, “Esra’dan daha çirkin”, “Mahmut’tan daha salak” cümleleri aklımızda yer ediniverir ve tanıştığımız kişiler standartlarımızın üstünde değilse cezbedici gelmemeye başlar bizim için.

Ölene kadar kıyas hayatımızın bir parçası olur. Ve kendimizi, standartlarımıza göre çevremizdeki insanların ilişkisel yaşam ömrünü belirlemeye başlarken buluveririz.

—————————————————————————-

Bazı insanlar hayatlarındaki insanlarla yetinebilirken kimileri asla yetinmez. Bu bir şans mıdır yoksa lanet mi bilmiyorum.

Neden mi?

Yeni insan demek bu dünyada bildiğim tüm tanımlardan daha fazla tanım içermekte.

Yeni bir insan;

Yeni bir aşk,
Yeni bir dost,
Yeni bir arkadaş,
Yeni bir sevinç,
Yeni bir acı,
Yeni bir hüzün,
Yeni bir heyecan,
.
.
.
.
Yeni bir risk.

Yeni insan demek süreci sürekli en başa almak demek. Tanımak ve tanıtmak, güvenmek ve güven vermek demek. Beklenti ve umut demek. Kendinizden ödün vermek demek. Hayal kırıklıkları demek. Her şeyden önemlisi yeni bir insan “Zaman” demek.

Kısacası “Yeni bir insan demek, HER ŞEY demek”

Bazılarınız bu süreci sürekli başa almaktan bıktığından dolayı, yeni bir insanın heyecanından sonra gelen yeni bir acıyı kaldıramadığından dolayı hayatında Yeni’ye ait hiçbir şey bulundurmamaktadır.

Risk almamak, en büyük risktir der bazı bilgeler.

Anlıyorum sizi, risk almak istemiyorsunuz çünkü çok fazla incitildiniz. Her yeni bir insan içinizde ki çocuğu biraz daha fazla yaraladı. Daha fazla yaralanmasın diyeydi bütün çabanız ama madalyonun diğer tarafında “her çocuk başka çocuklara ihtiyaç duyar” kısmını unutuyordunuz. O çocuğu yalnız büyütmenin risklerini alabilecek kadar cesur muydunuz?

Ben değildim.

Bu yüzden sürekli içimdeki çocuğa yeni insanlar verdim. Her bir insan bir öncekinden daha “iyi” olmak zorundaydı, bu yüzden sürekli standart noktam yükseldi.

Ve lanetim başladı. Yeni bir insan açlığını doyurmak için yaptıklarım, beni doyuracak “iyi insan” nüfusunu o kadar fazla azalttı ki. Yalnız kalmaya başladım.

Fark ettim ne kadar çok şey bilirsem o kadar yalnızlaşacağım.

Ruhumu besleyen “Yeni insanlar” ve “Yeni bilgiler” ters orantılı bir şekilde çalışıyordu bu dünyada.

Çok fazla geziyorum, okuyorum, izliyorum ve dinliyorum.

Hiç bir zaman yeni bir insanın yerini tutabilen bir şey bulamıyorum.

Çıkmaz bir sokağın eşiğine her geçen saniye daha fazla yaklaşıyorum.

5 Yorumlar

 1. Fzr2010

  Tamda bu yüzdendir senin tecrübelerinden faydalanmak arzusu. Tamda bu yüzdendir birşeyler öğrenemeyeceğini anladığın yeni bir insanı görmezden gelmen, heleki bir şeyler alabilecek kapasitesi yok dediklerin. Tamda bu yüzdendir blog yazıları, periscope yayınları. İnsan tanıma arzusu ki sen buna beyin orgazmı diyorsun. Hayatında ki bütün beyinleri numaralandırıp bir beyin orgazmı haremi oluşturmuşsun. Bunu yaparkende dil, din, ırk cinsiyet faktörlerini ortadan kaldırmışsın ki böylelikle.
  İNSAN OLMAYA İNAT, İNSAN OLMUŞSUN.(bir blog yazısı)

 2. Murat Tokmak (@muraadd55)

  Yeni insanlar lazım, hem de ÇOK! Anlayan ve anlatan güzel insanlar… Eğer lazım olmasaydı burda ne işimiz var? Senden birşeyler öğrenemeyecek insanın burda işi yok. Sana fayda sağlayamayacak insanın da burda işi yok. BURDAYIM!!

 3. Serçe

  İçimdeki çoçuğu, o adamın içindeki çocuğa kaptırdığım, benden aldığı şu son 5 aydır, daha da özlediğimi farkettim onu. O diyerek üçüncü tekil şahısa indirgediğim bendim işte…

  Şimdi içindeki çocuğu ve o yalnızlık korkusunu görüyorum. Etrafında “buradayım” diyen o güzel insanları.
  Belki içimdekini kaybettim ama bende kalan boşluğu için, belki de onun anısına geldim katıldım etrafındaki kenetli eller kalkanına. Ortasındasın ve yanındayız. Yanındayım…

  “Yani değişmedim hala, öyle biraz çocuk kaldım”

Bir cevap yazın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: